Her er du vigtig

7. klasse

Hverdagen i 7. klasse på Forberedelsesskolen er alt andet end støvet og kedelig. Vi er nemlig en super moderne skole, som forbereder dig til alle nutidens mange forskellige ungdomsuddannelser – til muligheder og udfordringer i livet.

Vi dyrker fællesskabet, men giver også plads til, at du kan være dig. På Forberedelsesskolen er hver enkelt nemlig vigtig for vores helt særlige identitet og ånd. Derfor kender vi hinandens navne og er en skole, hvor alle hilser på hinanden. Du bliver derfor set – som den du er.

Vi har stadig ledige pladser i skoleåret 2023/24

Her bliver du set – som den du er

Her får du trivsel og engagement

Trivslen på vores skole er mere end almindelig god. Det er ikke bare noget, vi siger. Det understøttes nemlig af vores seneste trivselsundersøgelse, som du kan se her (PDF). Som elev vil du opleve, at lærerne er dine medspillere. Heldigvis er de så glade for at være på skolen, at vi sjældent siger farvel til nogen af dem. De er enormt engagerede i både fællesskabet og den enkelte elev, og derfor er vores elever også meget tætte på og glade for deres lærere. Hvis du begynder som ny på Forberedelsesskolen i 7. klasse, kan du være sikker på, at lærerne tager rigtigt godt imod dig. Det samme gælder de nuværende elever på skolen, som glæder sig til at få nye klassekammerater. Sammen vil I skabe et fedt ungdomsfællesskab, som blandt andet udfolder sig i vores 7. klassers fælleslokale. Her hænger mange ud sammen i frikvartererne – hvis man altså ikke er smuttet over i parken, som ligger tæt på skolen, for at spille fodbold eller hygge sig med andre aktiviteter på stedets multibane.

Her får du styrket dit mod og selvværd

På Forberedelsesskolen er vi kendte for at være gode til at give vores nye elever et fagligt løft. Det gør vi blandt andet ved at øve os rigtigt meget i at stille os op foran andre og præsentere de ting, vi arbejder med. Det er vigtigt at kunne formidle og kommunikere sin viden, sine tanker og sine følelser.

Er du den lidt indadvendte eller generte type, skal vi nok hjælpe dig med stille og roligt at blive tryg ved tingene. Efterhånden bliver du mere modig, og du vil opleve, at du får mere selvtillid. Det vil hurtigt give dig et løft og en stor glæde i hverdagen.

Stor kreativitet og gode karakterer

På Forberedelsesskolen går kreativitet og gode karakterer hånd i hånd. Vil du fx være en dygtig ingeniør, forsker eller leder – eller måske den bedste politibetjent, tømrer eller sygeplejerske, så er det lige så vigtigt, at du kan tænke kreativt, som at du får gode karakterer. Og vil du gerne have gode karakterer, kan det hjælpe dig at tænke kreativt.

Uanset hvad du gerne vil lave, når du er færdig med skolen, er det vigtigt at kunne tænke selvstændigt og få nye ideer. Det træner vi ihærdigt her på Forberedelsesskolen. På den måde oplever vi, at mange af vores nye elever udvikler både nye og eksisterende kompetencer i deres faglige løft.

Fællesaktiviteter og fede lejrture

I begyndelsen af skoleåret har vores 7. klasser en fælles temadag, hvor de hygger sig sammen og lærer hinanden bedre at kende. Og allerede i løbet af august/september tager vi afsted igen; denne gang tager alle 6.-10. klasser sammen på en fælles lejrtur til Sønderjylland, hvor det flotte område Stevninghus danner rammen om en masse fælles grin, oplevelser og sjove aktiviteter.

I 8. klasse kommer man på den store lejrtur til udlandet. Her kombinerer vi som regel både fysisk aktivitet og storbybesøg. Vi har blandt andet været i Berlin og London, og i år går turen til Tjekkiet, hvor vi skal bo lidt uden for Prag. Vi skal naturligvis besøge byen, men også lave nogle sjove og spændende Adventure-aktiviteter.

Mellem vores ture er der masser af aktiviteter og traditioner at glæde sig til. Blandt andet har vi vores årlige skolefest, som alle ser frem til. Det er årets største og mest ventede arrangement, hvor alle årgange bakker op om at gøre festen rigtig god. Til skolefesten står 7. klassernes musikvalghold for musikken til skuespillet. Har man ikke lyst til at spille musik, er der også mulighed for at være med bag scenen, hvor der skal laves lyd og kulisser, ordnes kostumer, hår og meget mere

En anden stor tradition er vores julematiné, hvor skolens populære storband og frivillige musikelever får lov at vise, hvad de kan, og hvor vi igen hygger os sammen på tværs af årgange.

Du bestemmer selv, hvor du vil konfirmeres

Nogle tror, at de må ændre deres planer for konfirmationen, hvis de skifter skole nu. Men du kan sagtens blive konfirmeret, hvor du kommer fra, hvis du helst vil det – og datoen måske allerede er fastlagt.

Har du lyst, kan du også vælge at blive konfirmeret i Sct. Clemens Kirke sammen med din nye klasse her på Forberedelsesskolen.

Hvad får du som forælder?

Forskning viser, at trivsel og faglig styrke hænger uløseligt sammen. Med vores flotte trivselsmåling kommer det derfor ikke helt bag på os, at vi også ligger rigtig fornuftigt, når det handler om det generelle karakterniveau. Ofte får vi at vide af både forældre og nye elever, at de fagligt har rykket sig markant i tiden på Forberedelsesskolen.

Med vores nye, arkitekttegnede tilbygning tilbyder vi de ældste årgange at udfolde sig i lokaler, der er skabt ud fra moderne, didaktiske principper. Det betyder, at eleverne får de bedst mulige rammer for optimal udvikling og indlæring.

Vi bygger på en tradition, hvor vi med engagerede og professionelle lærere udfordrer og støtter eleverne i alle fag. Målet er at skabe harmoniske, kompetente og selvstændigt tænkende mennesker, som formår at samarbejde, at formidle og kommunikere bredt – og som er dygtige til at finde, analysere og løse udfordringer på en hensigtsmæssig måde.

Vores kerneværdier er ligeværdighed, anerkendelse og respekt for både det enkelte individ og fællesskabet.

Forberedelsesskolen har det højeste karaktergennemsnit i Randers kommune ved 9. klassernes afsluttende eksamen i 2023.

Her bliver du set – som den du er

Start i en fantastisk 7. klasse på Forberedelsesskolen

Ansøg om optagelse til 7. klasse

Vi har stadig ledige pladser i skoleåret 2023/24
Klik her

Vores mål er at skabe harmoniske, kompetente og selvstændigt tænkende mennesker